Asyklinen verenvuoto tablettien vaihdon jälkeen [asiantuntijan neuvoja]

Haluaisin siirtää jaksoa ottamalla tabletteja (Kontracept) kahdesta jaksosta jatkuvasti. Tiedän, että se liittyy asyklisen verenvuodon mahdollisuuteen. Pitäisikö näitä odottamattomia verenvuotoja esiintyä vain ottamalla tabletteja toisesta liuskasta, paitsi että haluaisin tietää, järkyttävätkö sykli kokonaan tällä tavalla?

Verenvuotoa voi esiintyä, kun tabletteja otetaan toisen syklin aikana. Tablettien ottoaikataulua ei kuitenkaan pidä muuttaa. Verenvuoto ei ole minkään häiriön oire, sitä on vain kiusallista ja mahdotonta ennustaa.

Lue myös:

Kuinka siirtää kuukautiset (kuukautiset)?

Muista, että asiantuntijamme vastaus on informatiivinen eikä korvaa lääkärikäyntiä.

Barbara Grzechocińska

Apulaisprofessori Varsovan lääketieteellisen yliopiston synnytys- ja naistentautien osastolla ja klinikalla. Hyväksyn yksityisesti Varsovassa osoitteessa ul. Krasińskiego 16 m 50 (ilmoittautuminen on mahdollista joka päivä klo 8–20).

Tunnisteet:  terveys Uudistuminen Kauneus 

Mielenkiintoisia Artikkeleita

add