Paroksismaalisesti korkea syke [Asiantuntijaneuvonta]

Minulla on ollut puolentoista vuoden ajan yllättäen suuri sykehyppy, esim. Numeroon 156. Se tapahtuu esimerkiksi nukahtamisen, ostoksilla käymisen, ystävän kanssa keskustelun jne. Aikana. Minusta tuntuu heikosta, kieleni muuttuu tunnottomaksi ja vilunväristykset. Se kestää noin 5 minuuttia. Sitten paniikkia ja verenpaineeni nousee arvoon 170/110. 10 minuutin kuluttua kaikki palaa normaaliksi ottamatta lääkkeitä, vain sisäinen värinä on jäljellä. Sisätautilääkäri määräsi minulle afobamin - se oli hienoa. Minun piti laittaa se alas. Minulla oli painajainen, kuolin joka päivä, menetin 15 kg 3 viikossa. Mutta sain vihdoin päästä yli tästä "ihmeestä". Otan tällä hetkellä coacsilia, xanaxia, chidrosizinumia 3 kertaa päivässä. Se ei ole hieno, mutta se on hyvä. Onko se ahdistuneuroosi? Ja hoidetaanko minua oikein?

Kyllä, se on todennäköisesti ahdistusneuroosi. Sitä kohdellaan kuin neuroosia, joten psykoterapia on ensimmäinen asia. Voit ja joskus joudut tukemaan sitä huumeilla - on tärkeää, että nämä eivät ole riippuvuutta aiheuttavia lääkkeitä, joten afobam (= xanax!) Vain poikkeuksellisesti, tilapäisesti ahdistuskohtauksen yhteydessä. Tragediaa ei tule, jos et ota tätä lääkettä, koska olet kokenut, että pelko ohittaa itsensä lyhyen ajan kuluttua. Coaxil ja Hydroxyzyn eivät ole riippuvuutta aiheuttavia lääkkeitä. Parhain terveisin!

Muista, että asiantuntijamme vastaus on informatiivinen eikä korvaa lääkärikäyntiä.

Tomasz Jaroszewski

Toisen asteen psykiatri

Tunnisteet:  Uudistuminen Perhe Terveys 

Mielenkiintoisia Artikkeleita

add