Vaikea vatsakipu ja verenvuoto Microgynon-tableteista [Asiantuntijaneuvonta]

Hei, 21. helmikuuta minulla oli viimeiset kuukautiset, se kesti niin kauan kuin se on aina 4 päivää, minulla on 26 päivän sykli. Seksin 7. maaliskuuta morsiameni kanssa, kondomimme irtoaa, mutta emme olleet varmoja, onko se sisälläni tai ulkopuolella. 63 tuntia yhdynnän jälkeen otin neljä Microgynon-tablettia. 12 tunnin kuluttua toinen 4. Minulla ei ollut sivuvaikutuksia, ei tiputtelua jne. Eilen minulla oli suojaamaton seksi sulhaseni kanssa, mutta en siemensyöksy. Tänään noin kello 5 aamulla heräsin tuntemaan paljon epämukavuutta, kävi ilmi, että vuotasin verta kuin kuukautisten aikana, mutta veri oli tummanpunaista, jopa kastanjanruskeaa, mutta ilman paakkuja. Vaihdoin terveyssiteitä kahdesti tunnissa. Minulla ei ole verta tällä hetkellä. Vatsani sattui paljon, se oli kova, turvonnut. Ovatko nämä tyypillisiä kuukautisten oireita, jotka sain juuri 2 päivää myöhässä? Onko syytä huoleen ja kiireelliseen lääkärin vierailuun? Haluan lisätä, että voisin mennä nopeimmin vasta maanantaina.

Otettu annos on suuri annos hormoneja ja voi häiritä kuukautiskiertoa. Jos oireesi ovat tyypillisiä kuukautisvuodolle tai jos ne ovat vain hieman erilaisia, et tarvitse lääkärin neuvontaa. Jos erot ovat kuitenkin merkittäviä tai erittäin häiritseviä, sinun tulee nähdä lääkäri.

Muista, että asiantuntijamme vastaus on informatiivinen eikä korvaa lääkärikäyntiä.

Barbara Grzechocińska

Apulaisprofessori Varsovan lääketieteellisen yliopiston synnytys- ja naistentautien osastolla ja klinikalla. Hyväksyn yksityisesti Varsovassa osoitteessa ul. Krasińskiego 16 m 50 (ilmoittautuminen on mahdollista joka päivä klo 8–20).

Tunnisteet:  Uutiset Wellness Psykologia 

Mielenkiintoisia Artikkeleita

add