Epäsäännölliset kuukautiset ehkäisypillereiden käytön lopettamisen jälkeen [Asiantuntijaneuvonta]

42 päivän jälkeen minulla oli normaali jakso, joka päättyi 3 päivän kuluttua, kun taas 5. päivänä aloin tahraa. Ruskea veri, jossa on limaa ja kipua alavatsassa. Päivä 6 tiputtelu oli vaaleanpunaista. Seuraava päivä on taas ruskea tiputtelu. Lisään, että lopetin ehkäisypillereiden käytön toukokuussa. Edellinen sykli oli 34 päivää ja tein raskaustestin 16 päivää suojaamattoman sukupuolen jälkeen, mutta se tuli negatiiviseksi. Voisiko nämä tiputtelu olla jotain vakavaa?

Lisäkokeita tarvitaan epäsäännöllisten kuukautisten ja tiputtelun syyn selvittämiseksi, joten sinun tulee nähdä gynekologisi. Postmenstruaalinen vatsakipu voi saada sinut epäilemään tulehdusta.

Muista, että asiantuntijamme vastaus on informatiivinen eikä korvaa lääkärikäyntiä.

Monika Sieńkowska - Kamińska

Gynekologi, sytologi vierailee Pułtuskissa, Krajewski 5.

Tunnisteet:  Perhe Ravitsemus Kauneus 

Mielenkiintoisia Artikkeleita

add