Ehkäisypillereiden pakkausten välisen pidentäminen [Asiantuntijaneuvonta]

Olen ottanut ehkäisypillereitä kuukauden ajan ensimmäistä kertaa. Valitettavasti viikon kuluttua se on ohi ja tapaamiseni on vain kolme viikkoa nyt. Jos pidän tällaisen tauon, tapahtuuko jotain?

Kyllä se tulee. Jos jatkat tablettien ottamista niin pitkän tauon jälkeen, niiden tehokkuus heikkenee ja kuukautiskierto häiriintyy. Minun neuvoni on joko mennä lääkäriisi ja pyytää reseptin jatkamista tai tehdä pidempi tauko ja aloittaa tablettien ottaminen uudelleen kuukautiskierron ensimmäisestä päivästä.

Muista, että asiantuntijamme vastaus on informatiivinen eikä korvaa lääkärikäyntiä.

Barbara Grzechocińska

Apulaisprofessori Varsovan lääketieteellisen yliopiston synnytys- ja naistentautien osastolla ja klinikalla. Hyväksyn yksityisesti Varsovassa osoitteessa ul. Krasińskiego 16 m 50 (ilmoittautuminen on mahdollista joka päivä klo 8–20).

Tunnisteet:  Ruokavalioon Ja Ravitsemus Tarkista seksuaalisuus 

Mielenkiintoisia Artikkeleita

add